Najlepsze zabawki dla dzieci, które wspomagają rozwój

Rola zabawek w życiu dziecka

Zabawki pomagają dziecku poznać świat, są też interesującą i istotną formą rozrywki. Ważną funkcją zabawek jest pomoc dziecku w rozwoju motorycznym, ale też społecznym. Pierwsze zabawki dla dzieci np. klocki są dla malucha bardzo dobrym sposobem na poznanie swoich emocji oraz dają możliwość poszerzania zainteresowań. To świetna metoda rozwijania wyobraźni oraz logicznego myślenia. Zabawki dla maluchów powinny być wybrane w sposób odpowiedzialny, tak, aby dziecko podczas zabawy było bezpieczne i mogło zdobywać nowe umiejętności. Wśród sprawdzonych zabawek dla dzieci wyróżnia się produkty kreatywne oraz interaktywne.

Zabawki kreatywne i logiczne

Zabawki kreatywne to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego – dziecko może tworzyć różne przedmioty i jednocześnie rozwijać wyobraźnię. Wśród zabawek kreatywnych największym zainteresowaniem cieszą się:

– masy plastyczne,

– zestawy do rysowania i malowania,

– wyklejanki,

– drewniane układanki,

– zestawy do tworzenia biżuterii.

Starsze dzieci uwielbiają spędzać czas, tworząc ciekawe przedmioty, a równocześnie mogą poznawać zasady działania fizyki lub chemii. Wśród takich zabawek wyróżnia się wszelkiego rodzaju laboratoria, zestawy do tworzenia robotów. Dziewczynki chętnie sięgają po zestawy do tworzenia naturalnych kosmetyków lub unikalnej biżuterii.

Gry planszowe dla całej rodziny

Kolejną propozycją na wspólną zabawę dla całej rodziny jest granie w gry planszowe. To nie tylko znakomita rozrywka, ale to również świetny sposób na oderwanie dziecka od telewizora lub konsoli. Gry pomagają budować relacje rodzinne, ale też poszerzają wyobraźnie, uczą dzieci przedsiębiorczości, komunikowania się oraz pozwalają zdobyć wiedzę o otaczającym świecie. Gry dzieli się na strategiczne, logiczne, zgadywanki oraz karciane. Warto sięgać po gry, które dostosowane są do wieku maluchów. Zbyt trudna gra może zniechęcić dzieci do zabawy, a za łatwe gry nie będą wyzwaniem dla pociech. Gry mają wiele zalet – można zabrać je ze sobą na podwórko lub do szkoły. To też świetny sposób na spędzanie czasu podczas świąt.