Jakie zabawki dla dzieci stymulują rozwój mowy

Rozwój mowy przebiega bardzo indywidualnie u każdego dziecka. Maluchy w wieku dwóch lat mogą budować już całe zdania albo dopiero zaczynają wypowiadać pierwsze wyrazy. Mając świadomość, jakie zabawki dla dzieci wspierają naukę mówienia można mądrzej dokonywać wyborów. Jak oddziaływają na mózg dziecka dźwiękowe gadżety? Jakie zabawki będą pozytywnie wpływały na harmonijny rozwój? Odpowiedzi znajdą się w poniższym artykule.

Jak wspierać proces rozwoju mowy?

Nauka języka jest ściśle związana z pracą lewej półkuli mózgu. Dlatego jej odpowiednie stymulowanie może przynieść najlepsze efekty w doskonaleniu mowy. Ośrodek artykulacji znajduje się w bliskim sąsiedztwie centrum zawiadującym ruchem kończyn. Wszelkie zabawy ruchowe, jak i wymagające precyzji dziecięcych rączek są jak najbardziej wskazane. Warto więc wybierać zabawki, które będą angażować paluszki do pracy np. klocki, układanki, przeplatanki czy sortery. Są to przykłady zabawek dla dzieci, które są proste i co najważniejsze nie wydają dźwięków! Za przetwarzanie melodii odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu. Ciągłe stymulowanie tej okolicy anatomicznej może hamować prawidłowy rozwój mowy.

Jakie zabawki dla dzieci do wspólnej zabawy?

Komunikacja społeczna opiera się nie tylko na wymianie słów, ale i na szeregu innych elementów. Nic lepiej nie wpływa na rozwój mowy człowieka jak kontakt z drugą osobą. Do zabawek dziecięcych, które zapewnią wiele chwil wspólnej zabawy, można zaliczyć m.in.:

– pacynki, teatrzyk (odgrywanie ról),

– sklep z artykułami spożywczymi (zabawa w sklep),

– ciastolina (wspólne gotowanie, dekorowanie),

– figurki ze zwierzątkami (odgłosy zwierząt),

– książeczki (czytanie, opowiadanie).

Jakie zabawki dla roczniaka?

Pierwszy etap rozwoju mowy zaczyna się we wczesnym niemowlęctwie i od tego czasu można już zacząć ćwiczenia wspomagające. Kiedy dziecko już stabilnie siedzi można pomyśleć o zakupie pierwszych zabawek dla dziecka, którymi będzie zajmował rączki. Wszelkiego typu drewniane układanki czy klocki będą sprawdzać się w codziennym ćwiczeniu motoryki małej.